Title Image

Beebide gaasivalud teevad muret?​

Oh neid kolme esimest elukuud. Kellel lähevad kergemalt, kellel raskemalt, aga kolme kuu pärast lõpeb kõik nagu poleks olnudki.
Mis on gaasivalud? Kuidas saada neile leevendust? Beebi gaasivalu väljendub tavaliselt järsku terava nutuga, ootamatu ja vahel lausa kileda häälega. Umbes 10. elupäeval või pärast seda hakkab beebide seedesüsteem inimese moodi tööle, nad hakkavad punnitama ja pusima, tihti kaasneb sellega ka nutt, sest õhumullide ja kaka läbi keha ajamine on nii väikese inimese jaoks päris suur töö.
Üks oluline võimalus seda vaeva ennetada on teha kõik endast olenev, et õhumullid saaks kätte ülevalt ja mitte alt ehk et beebi ei peaks õhumulli läbi keha välja ajama. Selleks on hea beebit alati peale söötmist, aga ka vajadusel söötmise ajal “krooksutada”. Söömise ajal tunned selle vajaduse ära sellest kui beebi hakkab rinnal pusima, tõmbab end lahti võtab uuesti kinni ja vääksub, siis on selle põhjuseks sagedasti alla neelatud õhk, mille väljumisel ta saab rahulikult edasi süüa. Kuna beebi kõht on imetilluke, siis võib üks õhumull võtta seal olulise osa ruumist.
Krooksutamiseks on parim hoida beebit püstiasendis enda vastas, võid ka kiikuda ja liikuda ühele-teisele poole, ette-taha, et kui mull kusiganes “nurga taga” kinni on, siis see saab vabaneda ja üles liikuma hakata.
Õhk soolestikus on täiesti normaalne nähtus, nii minul kui sinul kui beebidel. Selle vastu ei saa. Küll aga oled sa märganud, et sina saad sellega hakkama ja sa ei nuta seepärast, et sul üks puuks kõhus keerleb. Beebi jaoks on aga kõik esimese kolme elukuu jooksul teisiti. Tema seedesüsteemi ja närvisüsteemi areng on sellises õrnas staadiumis, et üks mõjutab teist ning kõhtu on kergesti tekkimas valu.
Mil moel see valu tekib?
Oled kogenud kindlasti ka ise, et närvisüsteem ja seedesüsteem on omavahel otseselt seotud. Seda ilmestab parimal moel see kuidas enne eksamit võib kõht lahti minna. Kui närvisüsteemis on pinge võib see vabalt avalduda sinu seedesüsteemis. Esimesel 3-l elukuul on need kaks süsteemi seotud üks ühele. Kolme kuu pärast on aga närvisüsteem arenenud kohta, kus ta enam nii otseselt seedimist ei mõjuta.
Kujuta ette vabalt vooklevat soolestikku, gaasimull läbib seda ja tuleb välja. Kui beebi närvisüsteem saab ärritatud (ja selleks on vaja väga vähe, külalised, melu jm ehk kõik, mis pole beebile omane), siis tekib soolestikus väike spasm ehk kokkutõmme. Kui nüüd üks mull satub sellise pinges soole osani, siis see mull jääb sinna spasmi taha kinni. Üks mull ei tee seal veel midagi, aga kui lisandub teine ja kolmas, siis soolestik paisub ja tekib valu. Peamine, mis tuleb teha on see soolestiku spasm või pinge vabastada. Ennetusena paku oma beebile vaikust, rahu, hämarust. Kuna me aga elame tavalises maailmas ja tavalist elu, siis tahes tahtmata beebi närvisüsteem saab mõjutatud ja gaasivalud võivad tekkida.
Soolestiku spasme saab vabastada:
* silitamisega – soojade kätega
* paku talle nahk naha kontakti – pane beebi kõhuli oma rinna peale pepu ülespoole, või selili sinu põlvedel pepu ülespoole (pepu ülespoole aitab mullil välja liikuda!)
* soojas vannis – edasi-tagasi teda liueldes liigutada
* 🌱 PARIM abivahend on aga panna kätele oliiviõli või muud söögiõli, lisada sinna tilk lavendliõli ning masseerida sellega beebi kõhtu ja jalataldu. Ülejäägi võid endale näole ja kaelale kanda 😉
* 🌱 Pane tilk lavendliõli ka tema pluusikraele või 3 tilka diffuuserisse.
* 🌱 Lavendliõli on suurepärane NÄRVISÜSTEEMI RAHUSTAJA nii beebile kui ka emmele. Mõjub minutitega. Puhas õli (mis on pestitsiitideta kasvatatud taimest saadud) on täielikult ohutu.
Sagedasti mõeldakse, et ema peaks muutma beebi gaasivalude ajal oma toitumist. Üldjuhul on see müüt, sest valdalt on tegemist siiski närvisüsteemi arenguga ning emad peavad vastupidi mitmekesiselt ja tasakaalukalt toituma, et piim oleks toitaineterikas. Toitumist peab piirama juhul kui beebil on tuvastatud allergia, mis on üldjuhul siiski harukordne. Pigem sa näed, et beebidel on gaasivalud rohkem õhtuti ja see on peamine märk sellest, et beebi on päevamuljetest väsinud ning soolestik ja närvisüsteem vajab rahustamist ja emmed võivad rahulikult mitmnekesiselt toituda. Ei tasu juua liitrit rõõska piima ja süüa tahvlite kaupa shokolaadi, aga mõõdukalt võib ja peab kõike.
Seega, soojad käed, oliiviõli (vm söögiks kasutatav), pudel 🌱LAVENDLI 🌱 eeterlikku õli ja sinu beebi päevad ja ööd saavad oluliselt rõõmsamad ja rahulikumad! Aitab imeliselt!
 
Kirjutas: NELE TASANE
beebifotograaf, imetamisnõustaja ning eetervõlur