Title Image

Milline eeterlike õlide kasutamise viis valida?

Õlide kasutamise kohta ringleb internetis nii palju erinevaid matejale, et tahaksin kirja panna need tõed, mida mina aroomiterapeudiks õppimise käigus olen omaks võtnud.

Ma alustaks kõige esmasest, nimelt sellest, et õlid on väga kontsentreeritud ja seeläbi tõeliselt väekad. Tõdemus, et “vähem on rohkem” kehtib eeterlike õlide puhul 100%.

Kasutage õlisid hoolega igat tilka kaaludes ning pidage meeles, et sobiva efekti saavutamiseks ei ole vaja kasutada palju.

Lahjendada või mitte?

Kuna õlid on väekad, siis on minu soovitus õlisid enamasti lahjendada. Lahjendamiseks sobivad mandli-, jojoba-, baobab- või kookosõli.

 

Eriti oluline on lahjendamine siis, kui kasutate õlisid lastel, olete juba eakas, olete rase või imetate.  

Sellisel juhul tuleks eeterlikku õli enne nahale kandmist lahjendada 1-3 tilka eeterlikku õli 2-3 teelusikatäies baasõlis.

 

Kui kasutate eeterlikku õli emotsionaalse teema lahendamiseks või igapäevase üldise heaolu tõstmiseks, siis tuleb lahjendada 2-3 tilka eeterlikku õli teelusikatäies baasõlis. Tegelikkuses ma seda igakord ei mõõda vaid pigem panen “törtsu” baasõli peopessa ning tilgutan eetervõluri tilgad sinna sisse. See on siis kõige tavapärasem eeterlike õlide kasutamise viis!

 

Lihasvalu, traumad, tugevad valud või spasmid, siis võiks lahjendada ühes teelusikatäies baasõlis 7-10 tilka eeterlikku õli.

 

Kui leevendust vajab mõni akuutne probleem  – peavalu, kõhuvalu, pindmised haavad, põletus, putuka hammustus, siis sel juhul võib sobilikku õli kasutada lahjendamata. Näiteks väike tilk lavendlit, piparmünti ja / või viirukit meelekohtadele ning otsmikule peavalu korral

Enamasti piisab vaid nuusutamisest! Ära unusta “vähem on rohkem!”.

 

 

Millisel viisil õlisid üldse kasutada saab?

Kasutusviise on mitmeid ja see millist parajasti valida, sõltub põhjusest ja eesmärgist.  

Esimene valik on loomulikult nuusutamine – tegemist on ju ikkagi aroomiteraapiaga. Mis saaks olla parem, kui saad end füüsiliselt ja emotsionaalselt turgutada millegagi, mis on looduslik ja lõhnab jumalikult. Vali endale meeldiv õli ja nuusuta!

Eeterliku õli osakesed jõuavad läbi haistmismeele kiiresti meie limbilisse ajju ning samuti suurde vereringesse. Mõju on kiire ning tulemuseks on olenevalt õli keemilisest koostisest kas meele rahunemine, energiataseme või motivatsiooni tõus. Aromaatne kasutamine on ideaalne viis õlilt toetust saada emotsionaalsete teemadega seoses. Samuti selleks, et end päeva jooksul sobiva õliga häälestada. Aromaatselt saad kasutada nuusutades õli otse pudelist, tilgutades õli peopessa ja seda sügavalt sisse hingates või kasutades difuuserit. Difuuser on lihtsalt võrratu abimees õhu eeterliku õliga rikastamiseks ruumis, et lenduvad eeteliku õli osakesed saaksid meid leebelt toetada.

Teine levinud kasutamise viis on eeterliku õli toime edastamine läbi naha. Meie nahk on poorne ning looduslikud keemilised ühendid imenduvad seeläbi otse meie kehasse toetades keha üldist tervislikku seisundit, hormonaalseid ja ainevahetuse protsesse.

Enamasti kantakse eeterlikku õli nahale koos baasõliga, nii nagu eespool rääkisin. Hea viis õlide kasutamiseks on jalataldade massaaž, kus asuvad kõik refleksioloogia punktid. Samuti on tõhus õlide kasutamine pikki lülisammast, liikudes ringjate liigutustega alt üles.

Kõige vastutusrikkam on õlide kasutamine seespidiselt. Selleks soovitan eelnevalt konsulteerida aroomiterapeudiga või oma arstiga. Oluline on teada, et seespidisel kasutamisel tuleb võtta arvesse muid medikamente mida tarvitatakse, et välistada erinevate toimeainete negatiivne koosmõju. Samuti ei sobi paljud õlid üldse seespidiseks tarvitamiseks ja võivad tekitada ohtliku mürgituse.
Enne ükskõik millise õli sisse võtmist tuleb väga hoolikalt kaaluda, et kas see taim selleks sobib ning kas antud õli kvaliteet on usaldusväärne. Lahjenduseks saab kapslisse lisada kvaliteetset toiduõli. Lastele aga piisab lahjendatud õli peale määrimisest, eks!

Kokkuvõtteks on minu soovitus kasutada eeterlikke õlisid peamiselt aromaatselt ning nahale kandes. Puhtad looduslikud eeterlikud õlid on turvalised ning ei tekita allergiat. Allergilist reaktsiooni võivad tekitada õlid, mida on töödeldud või mida on säilitatud valesti (säilivusaeg on ületatud, nad on valguse, kuumuse või liigse õhuga kokkupuutumise tõttu oksüdeerunud).

Kui te pole kindel, kas antud õli on sobilik puhtalt nahale kandmiseks, siis lahjendage. Lahjendage alati, kui kasutate õli lastel, vanuritel või rasedatel.

Ning peamine – ärge pingutage üle, vähem on rohkem!

Selles postituses sisalduv teave põhineb minu aroomiterapeudi õpingu materjalidel Aromahead Institute’is ning isiklikel kogemustel. See ei ole mõeldud mis tahes terviseprobleemi või haiguse diagnoosimiseks, ravimiseks, ennetamiseks või muul viisil leevendamiseks. See teave on mõeldud ainult teavitamise eesmärgil ega ole mõeldud asendama ravi, mida saate oma arstilt. Diagnoosi, arstiabi ja ravi saamiseks pöörduge kvalifitseeritud tervishoiuteenuse pakkuja poole.