Title Image

Beebide hammaste tulek ja eeterlikud õlid

Hammaste lõikumine võib olla beebiperes üks ebamugav aeg. See võib toimuda päris varakult, juba 4. elukuul ja vahel varemgi, aga esimesed hambad võivad tulla ka alles 1. eluaasta järgselt.

 

Vaevused hammaste tulemisest võivad kesta aga juba oluliselt ennem kui hambanukk näha on. Beebid on rahutumad, peamiseks tunnuseks on sülje voolu suurenemine ja nutusus.

 

Eeterlikke õlisid, mis hammaste tulemises vaevuseid leevendavaid, on mitmeid. Kõige varasemas eas võib kasutada vaid lavendlit. Kindlasti tuleb seda ka lahjendada. Lisa 1 tilk lavendliõli 1 tl baasõlisse (oliivi-, kookose- või muu puhas toiduks kasutatav õli) ja määri beebi lõualuu piirkonda.

Lavendel on jahutav ning looduslikult rahustav.

 

Alates 6. elukuust võib kasutada ka ingveri ja majoraani õli, mis mõlemad on valuvaigistava toimega. Samuti kindlasti lahjendades 1 tilk 1 tl baasõlis ning määrides väljastpoolt lõualuu piirkonda.

 

Parim hammaste tuleku vaevuste ja ka hambavalu leevendaja on aga nelk. Kuna tegemist on tugevalt antiseptilise ja valuvaigistava taimega, siis lastel ei soovitata seda kasutada enne 2. eluaastat.

Vanematel lastel ja täiskasvanutel võib määrida lahjendatud segu otse igmele või valutava hamba piirkonda. Lahjenduseks võta 1 tl baasõli ning lisa sinna 1 ilk nelgiõli.

 

Kõiki neid õlisid võib kasutada baasõlis lahjendatuna beebi nahale määrimiseks või otse igemele pannes, aga ka diffuuseris.