Title Image

Eeterlike õlide säilivus

Nii nagu kõigel looduslikul, siis on ka eeterlikel õlidel oma eluiga. Nad küll ei mädane ega hallita nagu tavaline taimne materjal, kuid aja jooksul nad oksüdeeruvad ning muutuvad kasutuskõlbmatuks. 

See aeg võib olenevalt eeterliku õli koostisest olla väga erinev – mõne õli puhul on see vaid paar ja teise puhul paarkümmend aastat või isegi kauem. 

Millest siis eeterlike õlide eluiga sõltub ja kuidas teada, millal oleks õige aeg õlipudelit vahetada?

Kui ma räägin eeterlikest õlidest, siis meeldib mulle kasutada väljendit, et see kontsentreeritud taimevägevus on imeline maagia, kuid samal ajal on ta ka puhas keemia. Mitte keemia, kui sünteetiline laborikeemia, vaid looduslikud keemilised komponendid, mis töötavad looduses ja töötavad meis. 

Just need komponendid ongi need, mis määravad ära, et kui püsivad on antud õli molekulid ning kui vastuvõtlik on ta oksüdeerumisele. 

Kõige vastuvõtlikumad oksüdeerumisele on tsitruselised.  Nende õlide turvaline kasutusaeg terapeutilistel eesmärgil on 2-3 aastat. Oma ülekaaluka monoterpeenidest koosneva keemilise koostise tõttu oksüdeeruvad nad kergesti ja siis võivad tekitada allergilisi reaktsioone. Monoterpeenide rikaste õlide alla kuulub ka selline õli nagu küpress.

 

 

Lisaks monoterpeenidele on lühikese säilivusajaga õlid ka aldehüüdide rikkad õlid nagu meliss, sidrunhein. Oksüdeerunult võivad nad olla nahka ning limaskesti ärritavad.

 

Keskmine õlide säilivusaeg on 3-5 aastat. 

 

 

Näiteks säilivad nii kaua lillelõhnalised lavendel,  lõhnav pelargoon (Geranium), salvei, roos, neroli, YlangYlang,  Samuti ka enamus ürdiõlisid, näiteks tüümian, basiilik, majoraan, tüümian, rosmariin, piparmünt.

Enamus puidulõhnu: viirukipuu (Frankincense), siberi nulg, küpress, teepuu ning vürtsid nagu piprad, kaneel jt. 

Osad õlid samas on väga pikaealised. Peamiselt kuuluvad siia gruppi eeterlikud õlid, mille peamised keemilised komponendid kuuluvad seskviterpeenide või seskviterpenoolide hulka, nt. vetiver, seedripuu, mürr, patšuli ja  sandlipuu. Selliste õlide kasutusiga on keskmiselt 8 aastat, kuid mõnel juhul veel palju-palju kauem. 


Üks eriti pikaealine õli on Patšuli (Patchouli), mille turvaline kasutusiga on mitukümmend aastat. 

Kuna õlisid kasutatakse palju ka segudes ning erinevates kosmeetikatoodetes, siis tuleb jälgida igat tootes või segus olevat komponenti eraldi. Põhimõtteliselt on toote kasutusiga sõltuv kõige vähem säilivast õlist või muust komponendist. 

Kuidas aeglustada oksüdeerumist ning pikendada säilivust.

Hoia eeterlikke õlisid alati tumedas pudelis, eemal päikesevalgusest ja soovitavalt jahedas. Samuti ei meeldi õlidele poolikud pudelid ja pudeli lõpud. Kui enamus 15ml pudelist on täidetud õhuga, siis saab hapnikumolekul õli õrna struktuuri lõhkuda. Sellest saad hoiduda kui villid õli väiksemasse pudelisse.

 

 

 

Kui õli on seisma jäänud juba aastateks, siis kasuta seda pigem koduhoolduses. Näiteks pesuloputusvees või vannitoas koos äädika ja soodaga  – lihtne viis pindade puhastamiseks, mis lõhnab imeliselt.