Title Image

Mhmm…norskab!

Norskamine võib olla jube tüütu teisele inimesele, kuid lisaks on see suur terviserisk ka norskajale endale. Umbes 45 protsenti täiskasvanutest norskab aeg-ajalt ja 25 protsenti norskab pidevalt. Norskamine võib olla rohkem kui ebamugavus, norskamine võib põhjustada unetust ja tõsiseid terviseprobleeme. See võib viidata ka tõsisele seisundile, mida nimetatakse uneapnoeks.

Uneapnoe on sage ja tõsine unehäire, mille korral hingamine magamise ajal korduvalt katkeb. Ravimata jätmisel võib uneapnoe soodustada diabeeti ja südamehaigusi, suurendades insuldi ja südameinfarkti tõenäosust.


Millised on uneapnoe sümptomid?


  • Sinu voodipartner ütleb, et sa norskad ja lõpetad mõnikord magamise ajal hingamise.

  • Mõnikord ärkad äkitselt koos õhupuudusega.

  • Sul on sage vajadus käia öösel WC-s.

  • Ärkad suukuivuse või kurguvaluga.

  • Ärkad sageli peavaluga.

  • Sul on raskusi uinumisega.

  • Oled päeval väsinud ning uimane.

  • Sul on tähelepanu-, keskendumis- või mäluprobleeme.

  • Oled ärrituv ja koged meeleolu kõikumisi.

  • Sinu kohta käivad mõned järgnevad riskitegureid: näiteks ülekaalulisus või rasvumine, alkoholi tarvitamine või suitsetamine.

  • Madal libiido.Kas eeterlikud õlid võivad norskamist vähendada?

Eeterlikke õlisid on tuhandeid aastaid kasutatud erinevate haiguste raviks. Taimedes sisalduvad looduslikud keemilised ühendid on eeterlikus õlis esindatud eriliselt vägeval ja konsentreeritud moel. Tilk kulda väikeses pudelis!

Aroomiteraapias kasutatakse eeterlikke õlisid füüsilise, emotsionaalse või mentaalse tervise parandamiseks. Seepärast ongi paljud inimesed valinud eeterlikud õlid norskamise leevendamiseks.

Ja otseloomulikult aitavad nad ärevuse leevendamisel ka neid, kes seda noskamist kõrvalt peavad kannatama.


Eeterlikud õlid norskamise leevenduseks ning unekvaliteedi parandamiseks


Lavender (lavendel)

Lavendel on kõige sagedamini kasutatav õli unetuse raviks. See soodustab lõõgastumist. Hõõru jalataldadele või tilguta tilk padjanurgale. Sobib ka lastele.

DoTERRA Air blend

Spetsiaalne segu hingamisteede avamiseks ning hingamise hõlbustamiseks. Kanna randmepunktidele ning hinga käte vahelt 3-4x sügavalt sisse. Lisa difuuserisse või kanna jalataldadele.

Peppermint (piparmünt)

Piparmündiõlil on puhastav toime, mis aitab siinuseid puhastada ja hõlbustab hingamist. Hinga aroomi 3-4x sügavalt sisse enne voodisse minekut.

Thyme (tüümian)

Aroomiteraapias soovitatakse enne magamaminekut jalataldadele hõõruda natuke tüümianiõli.

Eucalyptus (eukalüpt)

Uuringud on näidanud, et eukalüpt võib aidata lõhustada lima hingamissüsteemis ning ninaneelus. Samuti aitab eukalüpt leevendada astma ning bronhiidi sümptomeid.

Cedarwood (seedripuu)

Seedripuu puidune aroom võib aidata ärevust vähendada ja lihaseid lõdvestada. Soodustab rahunemist enne magama minekut.

Lemon (sidrun)

Sidruniõli värske tsitruseline lõhn on suurepärane meeleolu tõstja. See võib aidata vähendada ärevust ning rahulolematust.

Clove (nelk)

Nelk on tuntud ravimtaim, mida kasutatakse röga vabastamiseks. Võib pakkuda leevendust hingamisteid puhastades.

Fenkol (apteegitill)

Apteegitillil on põletikuvastased omadused. Tasub kasutada nina ja kurgu põletike vähendamiseks, et parandada hingamist nina kaudu.

ClarySage (salvei)

Salveiõli on Ayurveedas palju kasutatud raviõli. Salveiõli võib olla efektiivne hingamisteede infektsioonide, näiteks nohu korral. Aitab parandada ka verevarustust.


Kuidas kasutada eeterlikke õlisid norskamise leevenduseks

  • Kasuta öösel difuuserit, et eeterlikke komponente õhku pihustada.
  • Naudi rahustavad eeterliku õli vanni enne magama minekut.
  • Lisa paar tilka õli klaasile veele ja kurista 30–60 sekundit.
  • Lisa paar tilka õli baasõlile ja palu kaaslasel teha omale rahustav massaaaž enne magama minekut. Eriline tähelepanu lülisambale ning õlgadele.
  • Tilguta paar tilka jalataldadele ning masseeri. Pööra erilist tähelepanu suurtele varvastele, sest seal asuvad ka nina-neelu refleksoloogia punktid.

Lisaks soovitan eeterlike õlidega katsetamist alustada vähehaaval, osad õlid on virgutava toimega ning ei maksa ülepingutada, et pärast veel kehvem magada ei oleks.


Kasutatud allikad:

 

Healthline; Essential oils for snoring
Kliinik, mis on uneapnoe sündroom

 

Selles postituses sisalduv teave põhineb minu isiklikel kogemustel ning see ei ole mõeldud mis tahes terviseprobleemi või haiguse diagnoosimiseks, ravimiseks, ennetamiseks või muul viisil leevendamiseks. See teave on mõeldud ainult teavitamise eesmärgil ega ole mõeldud asendama ravi, mida saate oma arstilt. Diagnoosi, arstiabi ja ravi saamiseks pöörduge kvalifitseeritud tervishoiuteenuse pakkuja poole.