Viha ning ärevus kontrolli alla!
Hetkelolukord tekitab pingeid peaaegu kõigis. Kuigi stress on elus tavaline nähtus ja õiges annuses igati vajalik meie eluspüsimiseks, on liigne stress koormav ning hävitav. Kuidas sellest välja astuda ning milline võiks olla teekond, et ärevus kontrolli alla saada?
Stressiseisundis on meie keha pideva pinge all ning see väljendub otseselt ka füüsilisel tasandil – südamerütm kiireneb, vererõhk tõuseb ning keha immuunsus langeb. Seda hetkel kus me peaksime tegema kõik, et immuunsust just tõsta. Lisaks ajab stress meid täiendavalt ebatervislikult käituma, näiteks liigsöömise või liigse napsitamise näol. See aga vaid suurendab rahulolematust ning jälle oleme nõiaringi alguses.
Kuidas siis tugevada oma vaimu, et välise stressiga toime tulla? Hästi oluline roll on loomulikult tervislikul toitumisel, liikumisel värskes õhus ning kosutaval ööunel. Kuid kui sellest ei piisa või motivatsioon on nii all, et vajad lisa turgutust, siis eeterlikud õlid on üks odavaim, aga samas väga tõhus viis selleks. Miks mina eeterlikest õlidest vaimustusin oli just nende tulemuslik töö emotsioonidega ning abi üldise tasakaalu hoidmisel. Enam ma ei kujutakski ette teisiti. Eeterlikel õlidel on nimelt omadus kiirelt mõjutada meie aju emotsionaalset osa ning taime keemilisest koostisest lähtuv impulss saab tõsta immuunsust, rahustada keha või tasakaalustada mõistust. See tuleneb taimekeemiast, mille abil suudavad taimed kohaneda, kasvada ning end tervendada. Need samad omadused on varjul igas õlitilgas, mis konsentreeritud kujul saavad aidata ka meid.
Jagan siinkohal oma kogemust parimate õlidega, millega viha või üldist stressitaset alla tuua ning anda endale aega, eks! Stress ei tekkinud üleöö ning ka leevendus tuleb pikkamisi. Õlid on imelised, nad töötavad sinu jaoks pehmelt ja mis saab olla parem kui leevendus, mis lõhnab nii hästi!
Lavender
Lavendel on alati esimene soovitus kui rahutus kallale tuleb, samuti sobib see hästi kasutamiseks unetuse korral. Lavendel on üks leebemaid õlisid, mida kasutatakse ka väiksematel lastel.
Bergamot
Bergamot seostus mulle varem eeskätt Earl Grey teega :). Aroomiteraapias on bergamot abimees kui meeleolu on muutlik, nimelt aitab ta vabastada ajus dopamiini ning seratoniini ning rahulolutase kehas tõuseb.
Grapefruit
Sarnaselt bergamotiga reguleerib greipfruit samuti dopamiini vabanemist ajus. Üks õlidest mida soovitatakse võtta toetuseks depressiooni korral. Lisaks teeb säru rasvarakkudele!
Geranium
Geraniumi kasutatakse aroomiteraapias emotsioonide tasakaalustamiseks. Ta aitab kindlustunde loomisel ning enesekindlustuse taastamisel. Kui teemaks on andestamine, siis on geranium õli, millest abi võib saada.
Holy Basil ehk Tulsi
Tulsi on iidse Ayurveeda üks tuntumaid taimi ning sobib nii keskkonnast tuleneva, metaboolse kui ka mentaalse stressiga toimetulekuks. Tulsi mõjutab positiivselt ka meie mälu ning kognitiivseid võimeid. Tulsit soovitatakse kasutada ennetava meetmena, et suurendada stressiga toimetulekut ja takistada seetõttu stressiga seotud haiguste arengut.
Cedarwood
Nagu lavendel, sobib ka seedripuu emotsioonide rahustamiseks ning on abimees ärevuse leevendamisel. Samuti on hea neid kahte õli ärevuse puhul omavahel kombineerida.
Cedawood võib olla looduslikuks “rahustiks”, et viha ning meeleheide paremini kontrolli alla saada.
Frankincense
Minu täielik lemmik õli! Esimene õli mida kasutama hakkasin, kui teemaks oli mu teismelise lapse koolistress ning ärevus. Mis peamine – aitas! Frankincensi ehk viirukipuu häid omadusi on väga palju, ega asjatult ei ole ta nimi “õlide kuningas”. Kasutan igapäevasel, et hoida fookust ning tasakaalu.
DoTERRA Balance – tasakaalustav segu
DoTERRA Balance on segu puidustest nootidest kombinatsioonis rahustavate lillelõhnadega. Üheskoos loovad nad rahuliku ja hoitud keskkonna. Segus on koos Spruce (kuusk), Ho Wood, Frankincense (viirukipuu), Blue Tansy (Maroko kummel) ja Blue Camomille (kummeli) õlid koos kookosõliga. Põlisameeriklased kasutasid just kuusepuud tervislikel ja vaimsetel kaalutlustel ning seda kasutatakse tänapäevalgi meele ja keha harmoonia loomiseks.
Tujutõstev segu
Enesekindluse segu
3 tilka Lime õli
3 tilka Grapefruit õli
3 tilka Bergamot õli
2 tilka Jasmine õli
Lisa õlid tühja rullikpudelisse ning täida ülejäänud pudel mahedalõhnalise naturaalse baasõliga.
Hoia rullipudel käepärast ja kanna randmetele ning kõrva taha, kui tunned, et vajad heatuju turgutust!
3 tilka Frankincense õli
3 tilka Tulsi õli
2 tilka Cedarwood õli
2 tilka Magnolia õli
Lisa õlid tühja rullikpudelisse ning täida ülejäänud pudel mahedalõhnalise naturaalse baasõliga.
Hoia rullipudel käepärast ja kanna randmetele ning kõrva taha, kui tunned, et vajad hoidmist!
Kuidas õlisid kasutada?
Aromaatsed vannid
Olenevalt õlist saad teha aroomatse vanni nii rahustamiseks, energia andmiseks või sensuaalse õhkkonna loomiseks. Võta vanni 15-20 minutit, lisades vannivette 5-7 tilka endale meeldivat eeterlikku õli. Kuna õlid ei segune veega, siis on hea tilgutada õli kas vannisoolale või segada see naturaalse vedelseebiga.
Õhu rikastamine eeterlike komponentidega
Kuna eeterlikud õlid on väga lenduvad, siis saab difuuseri abil rikastada terve ruumi eeterlike komponentidega. See on lihtsaim viis aroomiteraapia enda kasuks tööle panna. Lisa difuuserisse kas 6-8 tilka üksikut õli või sega erinevaid õlisid omavahel.
Massaaž
Aroomimassaaž on levinud ning väga tõhus. Kandes õlid massaaži käigus nahale saame kasu nii massaaži lõõgastavast mõjust kui eeterlike õlide toetusest. Võta massaaži minnes kaasa ennast toetav eeterlik õli ja palu massööril seda järgmisel korral kasutada.
Peale kandmine
Kandes eeterliku õli pulsipunktidele randmetel või jalataldadele, kus on kogu keha refleksoloogia punktid, saame toetada oma keha. Üks palju kasutatud tõhus viis on kanda sobivaid õlisid koos baasõliga lülisambale. Õlide kihiti lisamine annab parima efekti.